Dziś będzie post o tym jak wygląda tradycyjny japoński ślub. Zapraszam!
![]() |
Source: http://www.readliterature.com/BC_snowcountry.htm |
Co to w ogóle znaczy tradycyjny japoński ślub? Prawdziwy, legalny ślub w Japonii zawiera się jedynie w urzędzie cywilnym, w którym trzeba przedłożyć odpowiednie dokumenty, aby zmienić swój status w rejestracji. Żadna ceremonia związana z jakąkolwiek religią w Japonii nie czyni z pary faktycznych małżonków w świetle japońskiego prawa. Ceremonia ślubna odbywa się dopiero po ukazaniu dokumentu aktu zawarcia małżeństwa z urzędu.
![]() |
To nie jest prawdziwa panna młoda. To robot. Source: http://en.people.cn/90001/90782/6708172.html |
A więc to, co nazywamy tradycyjnym japońskim ślubem to ceremonia w obrządku Shinto, nazywana shinzen shiki, odbywająca się w chramie. Rozróżnia się dwa typy ceremonii:
1. Miai - gdy małżeństwo jest zaaranżowane. Należy do sporej rzadkości.
2. Ren'ai - gdy Państwo Młodzi sami siebie odnaleźli, wybrali i zdecydowali pobrać.
Shinzen shiki, to pewien kanon shintoistycznych rytuałów, często nieznacznie zmieniających się w zależności od regionu. Do kulminacyjnego momentu należy uroczyste, trzykrotne wypicie sake przez małżonków, czyli tzw. san-san-ku-do. Symbolizuje ono zjednoczenie zarówno pary młodej, jak i ich rodzin. Ceremonia kończy się ofiarowaniem ku czci bogów gałązek sasaki. Czasami zdarza się również, zapożyczona z kultury zachodniej, wymiana obrączek.
![]() |
Source: http://nipponario.abranera.com/?p=1805#sthash.opLCBKR6.dpbs |
Na shinzen shiki przychodzi jedynie rodzina i najbliżsi przyjaciele pary młodej. Całość uroczystości jest bardzo intymna i kameralna.
![]() |
Source: http://web.sugiyama-u.ac.jp/~helene/ceremonies.html |
![]() |
Source: https://www.pinterest.com/pin/495607133963047791/ |
1. Wataboshi - czyli biały kaptur,
2. lub Tsunokakushi, wykonany z białego jedwabiu, którego zadaniem jest symboliczne schowanie 'rogów zazdrości' i samolubności Panny Młodej oraz manifestuje jej intencję stania się delikatną i posłuszną żoną.
![]() |
Po lewej tsunokakushi. Po prawej wataboshi. Source: http://nipponario.abranera.com/?p=376#sthash.BOdD3RAg.dpbs |
Z kolei strój Pana Młodego to montsuki, czyli oficjalne, męskie kimono.
![]() |
Montsuki. Source: http://kyoto-wakon.watabe-wedding.co.jp/english/gallery/?ct=5 |
Co następuje potem? Przyjęcie weselne! Czyli kekkon hiroen. Te z kolei odbywają się już zazwyczaj w hotelach czy na salach bankietowych. Wówczas przychodzi cała reszta przyjaciół, dalsza rodzina, sąsiedzi, koledzy i koleżanki z pracy i szefostwo. Świeżo upieczeni małżonkowie zasiadają na podwyższonej platformie, a goście mają za zadanie umilać im czas za pomocą przemówień i śpiewania piosenek. Do tradycji należy przemowa szefa/szefowej z pracy - rodzina nie wznosi toastów ani nie wygłasza przemów. Panna Młoda zazwyczaj przebiera się w kolorowe kimono lub suknię w zachodnim stylu. Na tego typu imprezach się nie tańczy.
![]() |
Source: http://diary.merumiru.com/?day=20090307 |
![]() |
Shugi-bukuro. Source: https://www.pinterest.com/pin/313352086543873775/ |
![]() |
Strona z jednego z takich katalogów. Source: https://martinigirlsakeworld.wordpress.com/2013/07/20/japanese-wedding-traditions-the-things-were-doing/ |
![]() |
Nijikai w luźniejszej atmosferze. http://videolike.org/video/nijikai |
No i czasami na koniec organizuje się after-afterparty, czyli sanjikai, które już w gruncie rzeczy polega po prostu na chlańsku w wąskim gronie najbliższych przyjaciół, często odbywające się klubie karaoke.
![]() |
Karaoke. Source: http://ren.ai/honeyfund/japan/karaoke-time/ |
Warto pamiętać, że tradycyjne śluby japońskie zaczynają należeć już raczej do ekstrawagancji, a coraz większym powodzeniem cieszą się śluby w zachodnim stylu, czyli w pokoju wystylizowanym na kapliczkę, ale które nie mają nic wspólnego z prawdziwym chrześcijańskim obrządkiem lub po prostu w cywilu, ale z pompą. Jaki styl Wam się podoba? Wolicie śluby tradycyjne czy na luzie? Jeżeli ktoś wziął ślub w japońskim stylu jest ZOBOWIĄZANY do pozostawienia komentarza pod tym postem! Jestem bardzo ciekawa wrażeń. Trzymajta się! :)
Bibliografia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Marriage_in_Japan
http://en.wikipedia.org/wiki/Tsunokakushi
http://en.wikipedia.org/wiki/Miai
http://gojapan.about.com/cs/traditionculture/a/japanesewedding.htm
http://www.gojapango.com/culture/marriage_modern.html
http://www.gojapango.com/culture/japanese_wedding_nakodo.html
http://www.gojapango.com/culture/japanese_wedding_receiption.html
http://www.gojapango.com/culture/japanese_wedding_ceremony_2.html
https://thejapalian.wordpress.com/2013/02/01/traditional-japanese-wedding-ceremonies/
http://www.allinjapan.org/traditional-japanese-wedding/
http://www.hiraganatimes.com/past-articles/society/1017/
http://thenectarcollective.com/what-a-japanese-wedding-is-like/
http://howibecametexan.com/2014/08/03/guest-post-whats-gaijin-wedding-kimono/
[dostęp: 14.04.2015]
Skoro jestem zobowiązana ;-) to powiem tak - ceremonię w shiromuku mam już za sobą (idzie się w tym udusić), ale efekt naprawdę robi wrażenie. A formalny ślub będzie w Polsce, to dopiero będzie "łał" dla nieprzyzwyczajonych Japończyków.
OdpowiedzUsuńSzczerze powiedziawszy to właśnie liczyłam na Twój komentarz, bo byłam bardzo ciekawa Twoich wrażeń :D Cieszę się, że moja pułapka na capslockowe 'zobowiązanie' zadziałała :))) A jak długo trwała Twoja ceremonia? I czy było coś oprócz tego co opisałam, a co zapadło Ci w pamięci? Koniecznie napisz!
UsuńDobry tekst na ciekawy temat.
OdpowiedzUsuńDzięki Rei! :D
UsuńCzytałam kiedyś, że na ceremonii ślubnej zjawia się szefostwo i że sadzani są na samym przodzie, a rodzina dalej.
OdpowiedzUsuńTeraz już nie wiem jak jest, ale takie odsuwanie rodziny jest dziwne... chociaż, z japońskim zamiłowaniem do pracy nigdy nic nie wiadomo (⌒▽⌒)☆
Marzy mi się tradycyjny ślub z piękną białą sukienką i skromnym weselem w gronie najbliższych ( ˘ ³˘)❤
http://cute-world-by-iris.blogspot.com/
Cześć Iris! Z tym siedzeniem to bardzo możliwe skoro szefostwo również jest zobowiązane wygłosić przemowę, a rodzina nie :D Myślę, że to pewnie też zależy od specyfiki pracy - czy to korpora czy jakaś bardziej luźna firma. Może są to odległe echa relacji daimyo-samurai? A może to nadinterpretacja z mojej strony...? Twój pomysł na ślub bardzo mi się podoba i życzę Ci właśnie takiego :) Dzięki za komentarz! :)
UsuńNo ja nie brałam, ale widziałam kawałek 2 ślubów (jeden orszak wychodził i jeden wchodził) w Meiji Jingu. Wyglądało pięknie. :)
OdpowiedzUsuńHmm.. czyli wygląda na to, że to wcale nie jest jakaś ekstrawagancja skoro udało Ci się to zobaczyć i to w dodatku dwa za jednym razem? Chciałabym być 'cichym świadkiem zza krzaka' takiej ceremonii :D Pewnie wygląda to niesamowicie. Może będę miała okazję, bo na jesieni lecę w końcu do Japonii :) Dzięki za komentarz!
UsuńCiekawe co się dzieje kiedy małżonkowie sami są szefami
OdpowiedzUsuńPodejrzewam, że w 99% przypadków zanim się już zostanie tym japońskim szefem wszystkich szefów to już się jest po 50, po 60 i już dawno się wzięło ślub (albo i nie), więc do takich sytuacji raczej nie dochodzi. Ale good point Histerio - zachwiałaś system! :D
UsuńWidziałem ostatnio cztery sluby, wspaniałe super uroczyste, ale dosyć krótkie, nie wygladali młodzi aby wipili w krótkim czasie aż 9 sake.
OdpowiedzUsuń